Jak je to s cenou energií v konkrétních regionech?

Cena energií. To je jedno z témat, které se v posledních měsících dostalo doslova na ty nejvyšší příčky, co se týče jejich popularity a sledovanosti. V dnešní době je situace už mnohem méně vypjatá, ale otázky se kloní spíše k predikcím nové topné sezóny spolu s ukončením vládního stropu na energie.

V některých regionech je ale vyšší konkurence mezi dodavateli a mnohdy dokážou odběratelům nabídnout mnohem lepší ceny a příjemnější podmínky než v oblastech, kde operují pouze dva tři velcí distributoři.

Faustovská smlouva, nebo nečekaná záchrana?

Abychom však vše uvedli na pravou míru, co jsou to ony příjemnější podmínky, tak musíme nejdříve probrat, jak se k nim regiony vůbec dostaly. Severní regiony jako je Mostecko jsou extrémně důležité pro český průmysl v oblasti získávání fosilních paliv. Přitom se ale jedná o velký zásah do místního životního prostředí. Díky tomu tak poskytovatel elektřiny Most může nabídnout o něco výhodnější podmínky, než tomu je ve zbytku republiky. V nedávné cenové krizi se ale rozhodně ani taková úleva nestala dostatečnou náplastí na nepříjemné zdražování.

Důvodem je hlavně vysoká cena za plyn

Cena plynu se stala kvůli krizi na Ukrajině velice důležitým tématem. Žádná země totiž nepočítala s tím, že se situace eskaluje tak intenzivně a v tak krátkém čase. Proto byla naprostá většina zemí naprosto nepřipravená, co se týče zásoby plynu a určité soběstačnosti. Přitom dodavatelé plynu musí automaticky odrážet cenu podle toho, jak se zrovna pohybuje mezinárodní trh s komoditami. A ten vzhledem k odtržení ruského ropného průmyslu zaznamenal opravdu velkou divočinu.

Proč tak moc zdražila i elektřina?

V otázce samotného plynu většina lidí našla dostatek informací k tomu, aby pochopila problematiku zdražování. Jenže co v oblasti elektřiny, kde zdražování není zřejmé? Problémem je, že plyn je velice důležitá komodita také pro produkci elektřiny. Proto pochopitelně i dodavatelé elektřiny pocítili zcela stejně zdražování, jako to bylo v případě samotného plynu. A i v tomto případě sice úlevy mohly regionu pomoci, ale rapidní zdražování v žádném případě nemohly zastavit.