Zelené dotace umožňují pořídit celou řadu vylepšení domácností

U moderních novostaveb je poměrně běžnou záležitostí fakt, že se postupně připravují na dobu, v níž bude každá domácnost částečně energeticky nezávislá. Již dnes máme možnosti, které takové bydlení z velké části umožňují.

Většina z nich má ale velice nepříjemný problém, kterým mohou být vysoké náklady na jejich pořízení a instalaci. To ale nemusí být vaše starost. A to hlavně proto, že pro většinu z těchto technologií jsou nabízeny státní dotace umožňující výhodné pořízení!

Dostupnost i pro skupinové domácnosti

Pochopitelně je jasné, že dostupnost pro jednoho konkrétního klienta bude jednodušší záležitostí. Mnozí ale netuší, že stejně tak jako jedinec si může o podobné dotace dokonce zažádat celá firma nebo také společenství vlastníků v rámci nemovitosti. Proto už dávno není vzácností například fotovoltaika pro panelový dům, která dokáže výrazně ušetřit na nákladech za energie pro společné prostory apod. Stejně tak ale může sloužit i k přerozdělování energií do jednotlivých domácností.

Opětovné užívání energií je velkým tématem

Mezi témata, která jsou rozhodně nejfrekventovanější, dnes patří opětovné využívání energií. A to hlavně z toho důvodu, že se velice často plýtvá s energiemi a zdroji na všech úrovních. Typickým příkladem může být třeba recyklace šedé vody nebo tepelné čerpadlo na klíč, které umožní opětovně využívat energetické a tepelné ztráty v domácnosti. Ve své podstatě se bavíme o možnostech, jak jednotlivé použití opakovat téměř do nekonečna. Tím se tvoří právě ona nezávislost domácností.

Výrazné financování vstupních nákladů

Vstupní náklady jsou pro téměř jakoukoliv podobnou technologií velkým problémem. I když by si to člověk mohl dovolit, tak platit statisíce korun za zelené technologie nemusí být dostupné pro každého. Naštěstí ale existují dotace, které z velké části pokryjí vstupní náklady. Najednou tak cena fotovoltaiky na rodinný dům nemusí být tak vysoká, jako to původně vypadalo. Většina dotací je poskytována státními subjekty a vyžaduje řádné podání dotačního návrhu včetně všech neodmyslitelných technologických dokumentací.